خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵
خانه » بانک مقالات تنظیم شرایط محیطی » پاورپوینت اقلیم و جزییات ساختمان

اطلاعیه سایت

$ جشواره پاییزه معمار آنلاینـ $

با خرید 2 رساله از سایت ما 1 رساله هدیه بگیرید

 برای دیدن کلیک کنید

برای خرید کردن از گزینه افزدون به سبد خرید استفاده کنید!!

تماس با پشتیبانی+ ایدی تلگرام

0939-530-5451

  M_abdali@ 

پاورپوینت اقلیم و جزییات ساختمان

پاورپوینت اقلیم و جزییات ساختمان

پاورپوینت اقلیم و جزییات ساختمان

پاورپوینت اقلیم و جزییات ساختمان

پاورپوینت اقلیم و جزییات ساختمان

در معماري سنتي ايران, ساختمان بر اساس موقعيت جغرافيايي‌اش از طريق سقفها, كاهش سطوح خارجي در برابر تابش مستقيم آفتاب, ايجاد سايبان‌هاي متناسب با هر منطقه, بادگيرها و زيرزمينها, حياط مركزي, جان پناه‌هاي سايه‌گستر, پنجره‌هاي رو به آفتاب, انتخاب مصالح مناسب سقف, ديوار, انبار و غيره,. چنان با محيط خارج مقابله مي‌كند كه بهترين آسايش فضاي داخلي را بدون استفاده از دستگاه‌هاي پيچيده‌ي انرژي بر و آلوده كننده غير فعال خورشيدي آگاهي داشته و پيوسته از آن بهره‌ برده‌اند. ولي تا كنون, هيچيك از اين عناصر به طور كامل و به شيوه‌ي علمي بررسي نشده و ارتباط آنها با يكديگر به صورت دانشي مدون ارائه نشده است.

بيشتر دست‌اندركاران ساخت و ساز, فرم ظاهري معماري گذشتگان (سنتي) را بدون در نظر گرفتن ك ارايي, ايستايي و مقاومت مصالح در باربر بارها و فشارهاي وارده از ساختمان, مقابله در برابر گرما, سرما و نزولات جوي تقليد كرده و با تكيه بر سنن گذشته, نام معماري مدرن بر آن مي‌نهند. در حاليكه فرهنگ و اقليم هر منطقه و دانش و تجربه‌ي پيشينيان, به طور قطع در فرم‌دهي عناصر ساختماني مؤثر بوده و مي‌باشد.

از ديدگاهي ديگر به مسكن‌هاي بومي و سنتي مناطق و اقوام مختلف در اين كره خاكي, انساني ديده مي‌شود كه به شيوه‌هاي به يادگار مانده از روزگاران گذشته, شرايط ناسازگار خارج را با صرف كمترين انرژي به فضاي متعادل و مطلوب داخل تبديل مي‌كند. و اين سرد و گرم چشيدن از روزگار و كسب تجربه در ساخت فضاهاي مسكون, همان مفهوم معماري سنتي با توجه به اقليم است كه مي‌تواند بارها و بارها تكرار شود؛ بدون آنكه رنگ كهنگي بگيرد. و هرگونه تكرار ظاهري فرمهايي كه زاده‌ي فن‌آوري زمان و مكان است, بدون در نظر گرفتن پشتوانه‌ي علمي و دانشي كه حاصل زندگي نسلهاي گذشته آن اقليم است, فقط پشت پا زدن به تمامي اندوخته‌ها و تجربيات گذشتگان است ونتيجه‌ي آن, تأثيري بيمارگونه كه حتي توان برآوردن اولين نياز بشر از فضاي سرپوشيده را- كه همان كسب آسايش در فضاي مسكون است- ندارد.

عوامل اقلیمی

-تابش آفتاب

-دماي هوا

-باد

-رطوبت هوا

-بارندگی

تقسیمات اقلیمی در ایران

اقلیم ،عوامل آن و ساختمان

 

امتیاز 4.71 ( 21 رای )
اشتراک گذاری مطلب
مدیریت سایت

درباره مدیریت سایت :

مجتبی ابدالی دهدزی هستم.بنیان گذار و مدیر ارشد معمار آنلاینـ ، دانشجویی ارشد معماری،عاشق معماری و هدف طراحی این وب کمک به دوستان معمار ... امتیاز ،نظرات و پیشنهادات و انتقادات شما در پیشبرد اهداف سایت نقش شایانی ایفا می کند ..

معدله فوق را حل کنید *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب برای سایت مـــعمـار انـلاین محفوظ است-کپی مطالب با درج لینک سایت مجاز می باشد

__$ جشواره پاییزه معمار آنلاینـ $__ با خرید 2 رساله معماری از سایت ما 1 رساله به دلخواه هدیه بگیرید.... فقط تا پایان پاییز فرصت باقیست _ برای دیدن کلیک کنید