باورها و ارزش‌ها، بهترين راهنما و مشاور زندگي شما هستند.(آنتوني رابينز)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶
خانه » دانشکده مجازی معماری » مقالات معماری » دانلود پاورپوینت نظریه گشتالت در معماری

اطلاعیه سایت

> تماس با پشتیبانی » ایدی تلگرام+ایمیل پشتیبان <

»  0916-891-1243

»  0939-530-5451

انجام کلیه پروژهای معماری+ پشتیبانی » با ایدی زیر در تماس باشید

M_abdali@

دانلود پاورپوینت نظریه گشتالت در معماری

دانلود پاورپوینت نظریه گشتالت در معماری

دانلود پاورپوینت نظریه گشتالت در معماری

تاریخچه گشتالت در معماری:

پدیده گشتالت برای اولین بار در سال ۱۹۱۰ در ذهن ماکس ورتایمر رخ میدهد. وی در حال مسافرت با قطار متوجه شد که درخت ها ، خانه ها و …. که در خارج قطار دیده می شوند در حال حرکت هستند .

ولی از خود پرسید اینها همه ساکن هستند پس علت این جابجایی در کجاست ؟ور تایمر با قرار دادن تصاویر پشت سر هم و حرکت سریع آنها اینگونه به نظر می رسند که انگار حرکت میکنند.

ورتایمر با نگاه کردن به تصاویر پشت سر هم یک کودك و اسب، به این نتیجه رسید که با به حرکت در آوردن سریع این تصاویر، به نظر می رسد کودك سوار بر اسبی است که در حال یورتمه رفتن است.

ماکس ورتایمر

ماکس ورتایمر

اصول گشتالت :

اصول گشتالت عبارتند از قانون پراگنانز، وابسته به هم دیدن عناصري که شبیه هم اند که همان اصل مشابهت؛ عناصري که نزدیک به هم اند، اصل مجاورت؛ قانون تداوم، قانون شکل و زمینه، قانون بستن.

قانون پراگنانز :

واقعیت سازماندهی شده است، یا به ساده ترین شکل سازماندهی شده است. براي مثال شکل زیر یک سري دایره ها دیده می شود نه اینکه تعداد زیادي شکل پیچیده .

قانون مشابهت در گشتالت :

چشم انسان به صورت فطري عناصري را که داراي خصوصیات مشابه همدیگرند، به صورت یک مجموعه و یا یک گروه واحد می بیند. سه عامل مهم شکل، رنگ و ابعاد در همگروهی موثر می باشند. مواردي که مشابه هستند تمایل دارند با هم همگروه شوند. در شکل زیر وجود شکل مثلث در داخل مربع وجود دارد .

چهار نوع عمده در گروه بندي براساس اصل مجاورت عبارت اند از:

– نزدیکی لبه ها :

بر اين اساس، هرچه اجزاي یک ساختار بصري به هم نزدیکتر باشند، بيشتر به عنوان یک گروه واحد ديده خواهند شد و اين زماني اتفاق ميافتد كه لبه هاي كناري اجزاي یک ساختار كنار هم قرار بگيرند .

– تماس :

ممكن است اجزاي یک ساختار چنان به هم نزدیک شوند كه با هم برخورد و همديگر را لمس كنند؛ با این شرط كه هنوز آن دو يا چند جزء بصري از یکديگر قابل تشخيص باشند. در اين صورت، گرو ه بندي مجاورت براساس تماس صورت مي پذيرد .

16-2

رمز فایل: www.online-architect.ir

 

امتیاز 4.71 ( 7 رای )

راهنما

  • 1- برای باز کردن فایل هایی که دانلود میکنید از نرم افزار winrar استفاده کنید.
  • 2-شما نظر دهید ما هم مشکلات شما را که در نظرات مطرح کرده اید برطرف میکنیم. لطفا اگر مشکلی دارید یا نظری درمورد مطلب دارید در نظرات مطرح کنید تا موجب اشتیاق نویسندگان شود.
  • 3-لطفا کپی رایت مطالب ما را رعایت کنید تا انگیزه فعالیت ما بیشتر شود.
  • 4- رمز تمامی فایل ها : www.online-architect.ir

درباره مدیریت سایت :

مجتبی ابدالی دهدزی هستم.بنیان گذار و مدیر ارشد معمار آنلاینـ ، دانشجوی ارشد معماری،عاشق معماری و هدف طراحی این وب کمک به دوستان معمار … امتیاز ،نظرات و پیشنهادات و انتقادات شما در پیشبرد اهداف سایت نقش شایانی ایفا می کند ..

14 + = 23

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب برای سایت محفوظ است-کپی مطالب با درج لینک سایت مجاز می باشد

__$ جشنواره بصورت محدود $__ فروش لایسنس دائم پلاگین Enscape رویت با قیمت استثنایی _ برای دیدن کلیک کنید رد کردن