به زبانت اجازه نده که قبل از اندیشه ات به کار افتد.
خانه » دانلود » نقش سیاست در معماری

اطلاعیه سایت

تماس با پشتیبانی » ایدی تلگرام+ایمیل پشتیبان <

» فراموش نکنید! بخش پشتیبانی معمار آنلاینـ ، در همه ساعات همراه شماست

»  0916-891-1243

» درصورت مشکل پرداخت آنلاین کلیک کنید

» درصورت بروز هر مشکل اعلام کنید با شما تماس خواهیم گرفت

انجام کلیه پروژهای معماری+ پشتیبانی » با ایدی زیر در تماس باشید

M_abdali@

نقش سیاست در معماری

نقش سیاست در معماری

نقش سیاست در معماری

نقش سیاست در معماری

نقش سیاست در معماری

در ابتدا برای بررسی تأثیر سیاست بر معماری، باید تصویر واضحی از سیاست و مفهوم آن را درنظر گرفته و ارائه دهیم:
تعریف لغت سیاست در ریشهٔ عربی رام کردن اسب؛ در لغت، خط مشی یا خط سیر و راهی که انسان پیش رو دارد؛ در انگلیسی(politics) ، برنامه، شیوهٔ عمل، اصول و قواعدی اساسی، اصول راهنما و… ؛ در اصطلاح عام، روند و انجام تصمیم گیری ها برای هر گونه گروه است؛ از قبیل حکومت ها و کشورها، نهاد های سازمانی، دانشگاهی، دینی و دیگر نهادها؛ در اصطلاح خاص، روند و انجام تصمیم گیری ها برای حکومت ها و کشورها و در علوم سیاسی، دارای معانی دیگری نیز هست.
سیاست در هر لحظه و در هر گوشه از محیط و در بند بند باور های ما رسوخ کرده و همواره سمت و سوی زندگی بشر را جهت داده است و بر تمامی روند زندگی بشر تأثیری شگرؾ داشته . از جمله متأثرات داشته های بشر ازسیاست، هنر اوست.
هنر همواره امری تحت تأثیر مستقیم سیاست و در ارتباط با آن بوده است. حال این ارتباط می تواندله یا علیه یکدیگر باشد. به عنوان مثال اینکه بسیار شاهد نظم و نثر سرایی شاعران در مدح پادشاهان زمان ایشان و یا در راستای به گرد آوردن و خجل کردن آنان و شورانیدن مردم علیه آنان و درباریانشان بوده ایم معماری نیز به عنوان هنر پنجم از این امر مستثنا نیست و معماری هر دوره متأثر از شرایط مقتضی آن دوره است که به تبع، بسیاری از آن شرایط را سیاست ایجاب می نموده است. حتی شاید بتوان این گونه برداشت کرد که به همین دلیل است که می توان معماری دوران های متفاوت را از هم تمیز داد.از کاخ ها ، آرامگاه ها، بنا های یادبود، و دیگر ابنیه که به دستور پادشاهان و سردمداران ساخته شده اند و هر کدام شاخصه مخصوص خود را دارا هستند ، تا محدودیت ها و قواعد و شرایطی که امروزه مقررات ملی ساختمان و قوانن مسکن و شهر سازی بر روند معماری ابنیه و در کل شهرسازی ما اعمال می کنند ، همه و همه گوشه ای از تأثیر سیاست بر معماریست

رابطه میان سیاست معماری

رابطه میان سیاست معماری

سیاست به گونه های متفاوتی بر معماری تأثیر می گذارد. اغلب اوقات این تأثیر مستقیم و کاملا محسوس و مشهود می باشد. مثلا در گذشته پادشاهان و حاکمان به منظور قدرت نمایی و از طرفی برای مشخص کردن حیطه و مرزبندی قلمرو خود به ساخت بناهای شاخص و عام المنفعه از قبیل مدارس، مساجد، میادین ، حمام، آب انبار ، کاروانسرا ، بازار و … در حاشیه شهر می کردند. نمونه ای دیگر را بایستی گسترش خطی بازار اصفهان و انتقال کسب و کار و تجارت از میدان کهنه عتیق( به میدان نقش جهان اشاره کرد. نقل قول های متعددی در خصوص میدان امام وجود دارد

ولی یک جنبه تأثیر سیاست بر معماری یا معماری ابزاری در دست سیاست مداران؛ انتقال مرکز تجارت اصفهان آن زمان در دوره صفویه از میدان کهنه به میدان نقش جهان توسط شاهان این سلسله است.

 

رمز فایل:  www.online-architect.ir

امتیاز 4.69 ( 32 رای )

راهنما

  • 1- برای باز کردن فایل هایی که دانلود میکنید از نرم افزار winrar استفاده کنید.
  • 2-شما نظر دهید ما هم مشکلات شما را که در نظرات مطرح کرده اید برطرف میکنیم. لطفا اگر مشکلی دارید یا نظری درمورد مطلب دارید در نظرات مطرح کنید تا موجب اشتیاق نویسندگان شود.
  • 3-لطفا کپی رایت مطالب ما را رعایت کنید تا انگیزه فعالیت ما بیشتر شود.
  • 4- رمز تمامی فایل ها : www.online-architect.ir

درباره پروژه معماری :

مجتبی ابدالی دهدزی هستم.بنیان گذار و مدیر ارشد معمار آنلاینـ ،ارشد معماری،عاشق معماری و هدف طراحی این وب کمک به دوستان معمار ... امتیاز ،نظرات و پیشنهادات و انتقادات شما در پیشبرد اهداف سایت نقش شایانی ایفا می کند ..

تاکنون 7 نظر ثبت شده است.

  1. چرا دانلود نمیشه؟????????

  2. سلام واقعا لذت بردم …فقط نویسنده این مقاله کیه و تاریخ نشر و ناشر رو نداره ممکنه اعلام کنید بهم واقعا برام واجبه

  3. خیلی عالیه ، خسته نباشید .

  4. سلام و عرض ادب.ممنون از سایت خوبتون.جالب بود…

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است