خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵
خانه » دانشکده مجازی معماری » مقالات معماری » ضوابط طراحي در بافت هاي تاريخي

اطلاعیه سایت

$ جشواره پاییزه معمار آنلاینـ $

با خرید 2 رساله از سایت ما 1 رساله هدیه بگیرید

 برای دیدن کلیک کنید

برای خرید کردن از گزینه افزدون به سبد خرید استفاده کنید!!

تماس با پشتیبانی+ ایدی تلگرام

0939-530-5451

  M_abdali@ 

ضوابط طراحي در بافت هاي تاريخي

ضوابط طراحي در بافت هاي تاريخي

ضوابط طراحي معماري در بافت هاي تاريخي

ضوابط طراحي در بافت هاي تاريخي

ضوابط طراحي در بافت هاي تاريخي

چكيده

يكي از مشكلات شهرهاي ما ، توسعه ناهمگون و نامتعادل آنهاست . عدم توجه به گذشته ، شامل محيط تاريخي، طبيعي بافت ها و بناها به لحاظ مسائل مختلف ، اعم از بافت جمعيتي و فرهنگي و كالبد مابه ازاي آن و هماهنگي توسعه جديد با بافت قديمي يا ساخته شده اطراف، علاوه بر ناهمگوني و ايجاد هرج و مرج در سيماي شهري، و از بين رفتن تدريجي هویت شهرها، و عدم تطابق فرهنگي، تبعات ديگري نيز به دنبال خواهد داشت ، چراكه معماري سنّتي و بومي هر محل، در يك تداوم تاريخي و در راستاي يك سياست مبتني بر استمرار به تدريج و در طول ساليان متمادي با طبيعت و محيط اطراف شكل گرفته است. طيف اين مقوله مي تواند جنبه هاي گوناگون فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي را در بر داشته باشد. توجه كافي به توسعه پايدار شهرهاي كشور ، لزوماً نگاه به گذشته را پررنگ تر خواهد كرد . اين نوشته برآن اس ت تا ضمن بررسي منشورها، بيانيه ها و اصول جهاني مطرح شده در حوزه طراحي در بافت ها ي تاريخي، به چگونگي طراحي معماري در اين محدوده ها بپ ردازد، ضمن اينكه رعايت اصالت و يكپارچگي موجود در آنها را به عنوان يك اصل خدشه ناپذير مي پندارد. لذا پس از مطالعه معيارهاي مط رح شده از سوي نظريه پردازان اين امر، دستيابي به اصولي دربارة طراحي معماري در كنار بافتهاي قديمي را ميسر گرداند. اين امر ، طيف وسيعي از مداخلات مرمتي و حفاظتي و ساخت و سازهاي جديد در مجاورت و يا درون اين بافت ها را شامل مي شود. در اين مقاله ، با تنظيم جدولي م بتني بر اصول كلّ ي طراحي معماري و مداخلات مرمتي در بافت هاي تاريخي ، به تطبيق ضوابط و دستورالعمل هاي بين المللي مرتبط با آنها با رويكرد بومي سازي پرداخته شد.

منبع: نشريه شهر و معماري بومي

رمز فایل:  www.online-architect.ir

 

 

امتیاز 5.00 ( 16 رای )
اشتراک گذاری مطلب
مدیریت سایت

درباره مدیریت سایت :

مجتبی ابدالی دهدزی هستم.بنیان گذار و مدیر ارشد معمار آنلاینـ ، دانشجویی ارشد معماری،عاشق معماری و هدف طراحی این وب کمک به دوستان معمار ... امتیاز ،نظرات و پیشنهادات و انتقادات شما در پیشبرد اهداف سایت نقش شایانی ایفا می کند ..

معدله فوق را حل کنید *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب برای سایت مـــعمـار انـلاین محفوظ است-کپی مطالب با درج لینک سایت مجاز می باشد

__$ جشواره پاییزه معمار آنلاینـ $__ با خرید 2 رساله معماری از سایت ما 1 رساله به دلخواه هدیه بگیرید.... فقط تا پایان پاییز فرصت باقیست _ برای دیدن کلیک کنید