خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶
خانه » آموزش نرم افزارهای معماری » آموزش اتوکد » آموزش کامل فرمان Scale در اتوکد

اطلاعیه سایت

$ جشنواره زمستانه معمار آنلاینـ $

با خرید 2 رساله از سایت ما 1 رساله هدیه بگیرید

اقلیم شهر یا استان خود را رایگان هدیه بگیرید

 برای دیدن کلیک کنید

برای خرید کردن از گزینه افزدون به سبد خرید استفاده کنید!!

تماس با پشتیبانی+ ایدی تلگرام

0939-530-5451

0916-691-2986

  M_abdali@ 

برای تبادل رساله + فروش رساله تماس بگیرید

آموزش کامل فرمان Scale در اتوکد

آموزش کامل فرمان Scale در اتوکد

آموزش کامل فرمان Scale در اتوکد

مراحل تایپ فارسی در اتوکد بدون نیاز به کاتب

سلام وقت بخیر مجتبی ابدالی دهدزی هستم با اموزش کامل و جامع دستورScale در اتوکد بدون مقدمه میرم سر اصل موضوع اکثرا دوستان با فرمان Scale آشنایی کامل دارن و همچنین استفاده از گزینه Reference ولی در مبحث مهم مقیاس نقشه اکثرا دچار اشتباه میشن

سپس بهتر دیدم اول در مورد مقیاس نقشه توضیحاتی بدم بعد بریم سراغ روش تغییر مقیاس در فرمان Scale وقتی ما یه موضوعی رو چه پلان زمین، یا یک قطعه صنعتی را به اندازه واقعی ترسیم می کنیم به اصطلاح گفته میشه که این نقشه یک به یک ترسیم شده و اندازه های ترسیمی با اندازه های واقعی برابری داره.

حالا ما به دلیل محدودیت فضای ترسیم بر روی کاغذ مجبوریم که نقشه را کوچکتر ترسیم کنیم و در بعضی موارد البته صنعتی مجبوریم بدلیل کوچک بودن قطعه، نقشه اونو چند برابر ترسیم کنیمو اینجاست باید در زیر نقشه ها مقیاس نقشه رو وارد کنیم تا کسی که در حال نقشه خوانی هست متوجه ابعاد و اندازه یا به طور کل مقیاس نقشه بشه.

خب میریم سراغ مقیاس دادن برای ترسیم

وقتی ما میگیم یک پلان رو یک به صد ترسیم می کنیم یعنی اینکه عدد ترسیمی تقسیم بر عدد واقعی میشه که در اینجا عدد واقعی ما مثلا ۱۰ متر طول یک زمینه در ترسیم میشه به سانتیمتر ۱۰۰۰ تقسیم بر ۱۰۰، که میشه ۱۰ یعنی ما باید برای یک طول ۱۰۰۰ سانتی متری در نقشه ۱۰ سانتیمتر ترسیم کنیم یا دیوار ۲۰ سانتیمتری میشه ۰/۲ و به همین روال واسه بقیه اندازه ها هم همین روش رو ادامه میدیم

حالا اگه بخوایم برای نقشه یک قطعه که نسبت به کاغذمون کوچکتره مقیاس تعریف کنیم می باید اونو بزرگتر ترسیم کنیم.گفته بودم که مقیاس میشه اندازه ترسیمی تقسیم بر اندازه واقعی، پس اگه بخوایم یه نقشه رو ۳ برابر ترسیم کنیم و در صورتی که طول یک ضلعمون ۵ سانتیمتره توی ترسیم باید ۳ به یک ترسیم بشه که بعبارتی ۱۵ تقسیم بر ۵ میشه. یعنی طول ظلع میشه ۱۵ سانتیمتر

تا اینجا این شد روش دادن مقیاس برای ترسیم نقشه

الان ما می خوایم یه نقشه ای رو تغییر مقیاس بدیم به فرض اینکه مقیاس نقشه یک به ۱۰۰ هست می خوایم به یک به ۲۵ تبدیل کنیم

اول به این نکته توجه کنید که در دادن مقیاس به نقشه هرچه عدد داده شده در مخرج مقیاس، بزرگتر باشه بنابراین شکلمون کوچکتر میشه و در اینجا مقیاس ما یک به ۱۰۰ بود و می خوایم به یک به ۲۵ تبدیل کنیم و می بینیم عدد ما از ۱۰۰ به ۲۵ تبدیل شده_یعنی کوچکتر شده و نقشه باید بزرگتر ترسیم بشه، و اگه بجای ۲۵ ما ۲۵۰ میدادیم نقشه برعکس کوچکتر میشد.

“این نکته بالا رو حتما مد نظر داشته باشید”

خب حالا برای تغییر مقیاس، برای اینکه بخوایم ۱۰۰ رو به ۲۵ تبدیل کنیم ابتدا فرمان Scale رو اجرا می کنیم بعد از زدن اینتر و انتخاب نقشه مورد نظر و زدن مجدد اینتر نقطه مبنا جهت شروع تبدیل مقیاس را انتخاب می کنیم، در اینجا حرف R را برای فعال کردن گزینه Reference تایپ می کنیم و اینتر می کنیم.

نکته اصلی کار اینجاست که ما باید بدونیم می خوایم چکار کنیم با این گزینه رفرنس و چه مقیاسی رو می خوایم تبدیل کنیم.

به توضیح قبل که برگردیم کفتیم که وقتی عدد مخرج بزرگتر از عدد فعلی باشه، در نتیجه شکلمون کوچک می شه ولی اینجا عدد ما از ۱۰۰ به ۲۵ تبدیل میشه یعنی برعکس مطلب گفته شد یعنی شکل باید بزرگتر بشه.

پس برای بزرگتر کردن شکل ابتدا باید عدد کوچک رو وارد کنیم بعد عدد بزرگتر و با این کار ما به اتوکد فرمان میدیم که عدد ۲۵ را به ۱۰۰ تبدیل کن، یعنی ۴ برابر میشه این نقشهحالا اگه بخوایم از یک به ۱۰۰، به یک به ۲۵۰ تبدیل کنیم بعد از گزینه Reference چون در اینجا باید نقشه کوچک بشه ابتدا ۲۵۰ رو وارد می کنیم بعد عدد مقیاس موجود رو وارد می کنیم.

موفق باشید …

امتیاز 4.63 ( 40 رای )
اشتراک گذاری مطلب

راهنما

  • 1- برای باز کردن فایل هایی که دانلود میکنید از نرم افزار winrar استفاده کنید.
  • 2-شما نظر دهید ما هم مشکلات شما را که در نظرات مطرح کرده اید برطرف میکنیم. لطفا اگر مشکلی دارید یا نظری درمورد مطلب دارید در نظرات مطرح کنید تا موجب اشتیاق نویسندگان شود.
  • 3-لطفا کپی رایت مطالب ما را رعایت کنید تا انگیزه فعالیت ما بیشتر شود.
  • 4- رمز تمامی فایل ها : www.online-architect.ir
مدیریت سایت

درباره مدیریت سایت :

مجتبی ابدالی دهدزی هستم.بنیان گذار و مدیر ارشد معمار آنلاینـ ، دانشجوی ارشد معماری،عاشق معماری و هدف طراحی این وب کمک به دوستان معمار ... امتیاز ،نظرات و پیشنهادات و انتقادات شما در پیشبرد اهداف سایت نقش شایانی ایفا می کند ..

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. با سلام و خسته نباشید

معدله فوق را حل کنید *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب برای سایت مـــعمـار انـلاین محفوظ است-کپی مطالب با درج لینک سایت مجاز می باشد

__$ جشنواره زمستانه معمار آنلاینـ $__ با خرید 2 رساله معماری از سایت ما 1 رساله به دلخواه هدیه بگیرید....همچنین اقلیم شهر یا استان خود را رایگان هدیه بگیرید... فقط تا پایان زمستان فرصت باقیست _ برای دیدن کلیک کنید